Świat na wyciągnięcie ręki

Świat na wyciągnięcie ręki Minęły czasy kiedy egzotyczne podróże były zarezerwowane tylko dla wybranych, obecnie coraz więcej osób może sobie pozwolić na poznawanie odległych zakątków świata. W związku z tym, że na wakacje czekamy cały rok, chcemy aby ten wyjazd był wyjątkowy i niepowtarzalny. Coraz więcej osób stać na egzotyczne podróże, nawet w najbardziej odległe zakątki świata. Niektórzy decydują się zaciągnąć kredyt żeby spełnić swoje marzenia związane z wizytą w określonym zakątku świta. Czasy kiedy egzotyczna wydawała się podróż do państw położonych na południu Europy, dawno minęły. Obecnie coraz więcej osób decyduje się spędzić urlop w Afryce, Ameryce Północnej albo Południowej. Niektórzy wolą pojechać do Azji albo na Antypody. Barierą są tylko finanse bo bez kłopotu znajdziemy biuro podróży, które zorganizuje nam taki wyjazd, bez względu na to czy chcemy wybrać się na safari czy wolimy podziwiać Wielki Chiński Mur . Nawet nie musimy samodzielnie zabiegać o uzyskanie wizy. Jeżeli ktoś woli zorganizować taki wyjazd samodzielnie również jest to możliwe. Dzięki temu, że świat się skurczył i coraz łatwiej dotrzeć do miejsc kiedyś nieosiągalnych, powstaje cała infrastruktura potrzebna do rozwoju turystyki. Nie chodzi tutaj tylko o urokliwe wyspy, przez wielu określanych wakacyjnym rajem, ale także o miejsca wcześniej nie koniecznie postrzegane jako dobry produkt turystyczny. Ale żeby tam można było w miarę szybko dotrzeć potrzebny jest także odpowiedni środek transportu. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży lotnictwo. Gdyby nie gęsta siatka połączeń lotniczych oplatająca cały świat wiele miejsc nie zaistniałoby turystycznie, szczególnie jeśli wybieramy podróż na przysłowiowy koniec świata. Niekiedy kilkanaście godzin w samolocie dla wielu jest zbyt męczące, nie mówiąc o sytuacji gdybyśmy na dotarcie na miejsce potrzebowali tygodnia lub jeszcze więcej czasu. Skracając czas podróży nie ma kłopotu, że zabraknie nam urlopu na zwiedzanie wybranego miejsca. W ten sposób możemy dotknąć egzotyki, obcych kultur, które znaliśmy z książek czy przekazów medialnych. Spróbować lokalnych przysmaków i poznać ciekawych ludzi. Pod warunkiem, że stać nas na taki wyjazd, jednak czasami warto dłużej poodkładać na wakacje życia, które dostarczą nam niezapomnianych przeżyć.

Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach Góry są bardzo wdzięcznym miejscem do wypoczynku, ponieważ pozwalają spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu w sposób aktywny. Miejsce to możemy odwiedzać nie tylko zimowa porą ale też i latem. Wbrew obawom wielu turystów to właśnie w tym okresie czeka na nas wiele atrakcji. Latem możemy podziwiać piękne doliny i szczyty górskie ale też zagłębić się bardziej w góry czyli udać się do jaskiń oraz dziur czyli wnęk utworzonych przez siły natury. W tatrach znajdują się ogromne kompleksy jaskiń nic dziwnego skoro dawniej w górach eksploatowano węgiel oraz liczne minerały. W Polsce znajduje się przeszło siedemset jaskiń z czego większość znajduje się właśnie na terenie tatr. Co ważne temat ten jest nadal aktywny, ponieważ co jakiś czas naukowcy odkrywają kolejne podziemne tunele oraz groty. W 2002 r speleolodzy odkryli w jaskini małej grotę podziemną która liczyła przeszło osiemdziesiąt metrów długości. W tatrach najgłębszą jaskinią jest wielka śnieżna, mierzy ona 17 300 m, a z kolei głębokość wynosi ponad osiemset metrów. Wraz z badaniem terenu odkryto, że jaskinia połączona jest podziemnym tunelem z jaskinią nad kotlinami dlatego też nazwaną ją wielką jaskinią śnieżna. Naturalnie nie do wszystkich jaskiń można wejść jest to podyktowane faktem iż są niebezpieczne, groty zawalają się i stwarzają duże niebezpieczeństwo. Obecnie naukowcy wyrazili zgodę na odwiedzanie aż czterdziestu jeden jaskiń. Czynne są cały rok jednak zimowa porą trzeba zachować tutaj szczególne środki ostrożności. Lód oraz opady śniegu mogą wyraźnie utrudnić zwiedzanie i dotarcie do samego miejsca. Jaskinie ciekawiły ludzi od dawno jedni szukali w nich skarbów inni pozostałości po dawnych epokach. O jaskiniach powstało też wiele legend oraz podań, najstarsze z nich głoszą, że w jaskiniach śpią rycerze którzy mają obudzić się kiedy niepodległość kraju będzie zagrożona. Jaskinie w tatrach są bardzo pięknym miejscem choć wielu uważa, że dość ubogim ponieważ w ich wnętrzu znajdują się tylko nacieki wodne, często można spotkać tutaj podziemne źródła które zasilają potoki ale woda jest tutaj bardzo zimna zazwyczaj nie przekracza czterech stopni. Uksztaltowanie jaskiń zmienia się wraz z upływem czasu, na ich strukturę wpływa ruch ziemi, erozja oraz rzeźbienie ścian przez wodę. Co bardzo ważne w miejscu tym trzeba zachować pełną ostrożność, ponieważ teren jest dość niebezpieczny i trudny. Watro wchodząc do jaskini zaopatrzyć się w kask który uchroni nas przed naciekami oraz nierówną rzeźbą terenu.

Weekend w Rzymie albo Londynie

Weekend w Rzymie albo Londynie Zwiększająca się stale liczba lotnisk i co za tym idzie połączeń lotniczych, pozwala szybko dostać się nawet w odległe części świata, a to wpływa na rozwój branży turystycznej. Lubimy podróżować, odwiedzać nowe miejsca, jednak nie zawsze mamy na to czas. Rozwój branży lotniczej pozwala szybko i często w konkurencyjnej cenie dostać się w wymarzone miejsce. Kiedy mamy wolnych klika dni, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się do Barcelony, Mediolanu, Paryża lub innego miasta. jedyną przeszkodą mogą być finanse. Powstaje coraz więcej lotnisk regionalnych dzięki czemu nie musimy pokonywać znacznych odległości aby skorzystać z transportu lotniczego. Coraz więcej osób ma lotnisko blisko miejscowości swojego zamieszkania. Zazwyczaj nie ma też problemu z dojazdem do portu lotniczego. Odpowiednia infrastruktura zapewnia nam szybką i wygodną komunikację, oraz wybór różnych środków transportu. Niektórzy powiedzą, że przyjemność szybkiego przemieszczania się samolotem to spory wydatek, jednak nie zawsze tak jest. Mamy na rynku tanie linie lotnicze, które oferują tańsze bilety, ponadto trzeba szukać promocji a wtedy możemy naprawdę trafić super okazje. Podróże lotnicze mają niekwestionowaną zaletę w postaci oszczędności czasu, który później możemy spędzić w miejscu pobytu. Dlatego mając jedynie wolny weekend nie musimy już rezygnować z wyjazdów zagranicznych. Siatka połączeń lotniczych jest także coraz bardziej atrakcyjna, co otwiera przed nami wiele nowych możliwość. Jednak ten rodzaj transportu jest dobrym rozwiązaniem nie tylko w przypadku krótkich wyjazdów, wybierając się na wakacje na drugi koniec świata na pewno nie będziemy szukali innego środka transportu. Wówczas mając nawet dłuższy urlop, znaczną jego część spędzilibyśmy w podróży, zamiast cieszyć się wypoczynkiem na miejscu. A ostatnio coraz chętniej wybieramy się w odległe miejsca, na inne kontynenty. Egzotyczne wakacje stają się coraz bardziej dostępne, nawet jeśli czasami odkładamy na nie nieco dłużej i nie są to wyjazdy coroczne tylko raz na dłuższy czas, albo podróż życia. Trudno sobie wyobrazić takie wyprawy korzystając z innych środków transportu. Podróż z Polski do Australii czy Ameryki Południowej albo Północnej zajęłaby nam zbyt wiele czasu. Dla niektórych kilkanaście godzin w samolocie jest zbyt męczące, nie mówiąc o kilku dniach spędzonych w podróży.

Pustynia Sahara

Pustynia Sahara Każdy pragnie wypocząć w czasie wakacji i przeżyć jakąś przygodę. Jeśli chcemy dużych wrażeń watro wybrać się na pustynie Saharę. Miejsce to usytuowane jest w północnej części Afryki i zaliczamy ją do największej pustyni na świecie. Pustynia to przede wszystkim nie zliczone kilometry piasku. Dla przeciętnego turysty miejsce to jest bardzo wymagające, panują tutaj ogromne upały a widok ogranicza się jedynie do piasku który jest wszędzie. Decydując się na wakacje na pustyni musimy pamiętać, że jest to miejsce ekstremalne, ale też bardzo piękne. Na pustyni występuje bardzo mało roślinności, jest to wynikiem złych warunków ze strony gleby oraz ogromnych upałów. Co pewien czas możemy jednak natrafić na miejsca z bujną roślinnością i zbiornikiem wodnym, noszą one nazwę oazy. Pustynia to naturalnie też ludzie, co prawda występuje ich tutaj wyjątkowo mało, ponieważ na 1 km przypada aż jedna osoba. Trudne warunki sprawiają, że tylko nie liczni mogą się tutaj osadzić. Plemiona jakie możemy spotkać na Saharze, to osoby zajmujące się wypasaniem zwierząt i szukaniem wody. Na pierwszy rzut oka są bardzo prymitywni, jednak wszystko co posiadają zawdzięczają swojej pracy. Mało kto byłby zdolny przetrwać w tak ciężkich warunkach. Pustynia mimo, że bardzo tajemnicza i piękna potrafi być też niebezpieczna. Każdy kto wybiera akurat takie miejsce na wakacje powinien przede wszystkim pamiętać o dobrze zorganizowanej apteczce, w miejscu tym występują liczne i groźne dla ludzi gatunki skorpionów, pająków czy węży. Oprócz zagrożenia ze strony zwierząt możemy spodziewać się go również ze strony pogody. Na pustyni na ogół panują upały, jednak nie możemy dać się zwieść , w jednej chwili pogoda może drastycznie się zmienić. W miejscu tym występuje zjawisko burzy piaskowej, w kilka minut tumany kurzu i piasku wznoszą się w powietrze tworząc wiry, możemy szybko stracić orientacje lub zostać przysypani. Jak widać pustynia nie jest miejscem dla każdego, zazwyczaj decydują się na nią tylko nieliczni, którzy są pewni swoich sił i chcą poznać zupełnie nowe środowisko, kulturę oraz życie mieszkańców Sahary.

Wyruszamy w podróż

Wyruszamy w podróż Kolejny krok aby czuć się w Tatrach bezpiecznym to odpowiednio spakowany ekwipunek. W plecaku nie ma miejsca na przedmioty zbędne, ponieważ te stwarzają tylko nie potrzebny ciężar. Torba to miejsce w którym musimy mieć mapę, apteczkę na wszelki wypadek oraz żywność i ubrania. Pogoda w górach bywa bardzo zmienną i trudno do końca ją przewidzieć dlatego też musimy na wędrówkę zabrać ubrania na przebranie i dobre buty. Dobre czyli takie które będą wygodne, nie zabieramy nowych, ponieważ te tylko uwierają i powodują skaleczenia. W obuwiu ważnym aspektem jest też podeszwa dobrze by podsiała bieżnik wtedy nasza przyczepność na trasie jest większa. Będąc w górach musimy tez pamiętać o fakcie iż szlaki są dość długie i możemy być głodni dobrze wtedy mieć przy sobie coś słodkiego. Dzięki słodyczom podwyższa się poziom cukry we krwi i mamy siłę na dalszą wspinaczkę. Góry to na pewno wspaniale miejsce w którym można dobrze wypocząć ale zawsze powinniśmy być czujni. Warunki atmosferyczne mogą zaskoczyć przecież wszystkich dlatego też nie porywajmy się na nie sprawdzone szlaki lub te zbyt trudne to może mieć poważne konsekwencje. Dobrze jest też wędrować w grupie wtedy zmniejsza się ryzyko zgubienia, w grupie można też sobie lepiej pomoc w razie potrzeby.