Pustynia Sahara

Pustynia Sahara Każdy pragnie wypocząć w czasie wakacji i przeżyć jakąś przygodę. Jeśli chcemy dużych wrażeń watro wybrać się na pustynie Saharę. Miejsce to usytuowane jest w północnej części Afryki i zaliczamy ją do największej pustyni na świecie. Pustynia to przede wszystkim nie zliczone kilometry piasku. Dla przeciętnego turysty miejsce to jest bardzo wymagające, panują tutaj ogromne upały a widok ogranicza się jedynie do piasku który jest wszędzie. Decydując się na wakacje na pustyni musimy pamiętać, że jest to miejsce ekstremalne, ale też bardzo piękne. Na pustyni występuje bardzo mało roślinności, jest to wynikiem złych warunków ze strony gleby oraz ogromnych upałów. Co pewien czas możemy jednak natrafić na miejsca z bujną roślinnością i zbiornikiem wodnym, noszą one nazwę oazy. Pustynia to naturalnie też ludzie, co prawda występuje ich tutaj wyjątkowo mało, ponieważ na 1 km przypada aż jedna osoba. Trudne warunki sprawiają, że tylko nie liczni mogą się tutaj osadzić. Plemiona jakie możemy spotkać na Saharze, to osoby zajmujące się wypasaniem zwierząt i szukaniem wody. Na pierwszy rzut oka są bardzo prymitywni, jednak wszystko co posiadają zawdzięczają swojej pracy. Mało kto byłby zdolny przetrwać w tak ciężkich warunkach. Pustynia mimo, że bardzo tajemnicza i piękna potrafi być też niebezpieczna. Każdy kto wybiera akurat takie miejsce na wakacje powinien przede wszystkim pamiętać o dobrze zorganizowanej apteczce, w miejscu tym występują liczne i groźne dla ludzi gatunki skorpionów, pająków czy węży. Oprócz zagrożenia ze strony zwierząt możemy spodziewać się go również ze strony pogody. Na pustyni na ogół panują upały, jednak nie możemy dać się zwieść , w jednej chwili pogoda może drastycznie się zmienić. W miejscu tym występuje zjawisko burzy piaskowej, w kilka minut tumany kurzu i piasku wznoszą się w powietrze tworząc wiry, możemy szybko stracić orientacje lub zostać przysypani. Jak widać pustynia nie jest miejscem dla każdego, zazwyczaj decydują się na nią tylko nieliczni, którzy są pewni swoich sił i chcą poznać zupełnie nowe środowisko, kulturę oraz życie mieszkańców Sahary.

Mini zoo

Mini zoo Wakacje są znakomitym czasem na zregenerowanie sił i naładowanie akumulatorów. Najbardziej z tego czasu cieszą się małe dzieci, ponieważ dla nich ten czas oznacza beztroską zabawę i czas wolny od szkoły. Wiele osób zastanawia się jak czas wakacyjny umilić pociechom, tak aby dobrze się bawiły i miło spędziły czas. Duże grono rodziców wysyła pociechy na kolonie lub obozy, wszystko w zależności od zasobu portfela i środków jakimi dysponują. Inni z kolei z braku czasu i pieniędzy decydują się na wakacje w domu. Przebywając blisko swojego miejsca zamieszkania, też można się dobrze bawić i wcale nie trzeba wydawać na ten cel ogromnych środków, wystarczy tylko dobry plan i realizacja. Aby spędzić wakacyjne dni miło i za małe pieniądze zaczynamy od planu. W internecie znajduje się wiele propozycji między innymi pływalnie, wesołe miasteczka lub zoo. Ta ostatnia opcja jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ idąc do zoo dziecko nie tylko odpoczywa, ale uczy się przez zabawę. Największą frajdę mają z takiej wycieczki naturalnie małe dzieci, ale też rodzice świetnie potrafią się tutaj bawić. Zoo jest miejscem gdzie przetrzymywane są różne gatunki zwierząt, dawniej można było spotkać w nim tylko niewielką ilość, obecnie wszystko uległo zmianie. Zoo prześcigają się w nowych gatunkach zwierzaków, oraz licznych atrakcjach. Przykładem może być zoo w Borysewie, w miejscu tym znajdziemy nie tylko wiele ciekawych gatunków zwierząt, ale też miejsce do zabaw dla dzieci, ciuchcie która przewozi turystów. Znakomitym pomysłem jest także w tym wypadku karmienie zwierząt, dzieci cieszą się z bliskiego kontaktu ze zwierzakami i przez zabawę uczą się co jada dane zwierzę i jak wygląda. Zoo jest wspaniałym miejscem do wypoczynku, ale też stymulowania wyobraźni dziecka, trafia on do zupełnie innego świata gdzie z bliska obserwuje życie poszczególnych gatunków, ponadto uczy się jak o nie dbać i właściwie się zachowywać, ponieważ w miejscu takim obowiązują pewne normy. Zoo jest wspaniałym miejscem dla każdego, chętnie odwiedzają go zarówno młodzi jak i starsi, w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Co ważne zoo nie jest miejscem monotonnym, zawsze się tutaj coś dzieje, poza tym każde zachowanie danego zwierzaka jest unikalne i wyjątkowe.

Tagi: , ,

Wielki kanion Kolorado

Wielki kanion Kolorado Każdy kto pragnie zobaczyć cudowną przyrodę i przeżyć nie zapomniane chwile z pewnością powinien wybrać się do kanionu Kolorado. Miejsce to zakwalifikowano jako jeden z siedmiu cudów świata. Sama historia powstania tego terenu jest już bardzo interesująca. Dawniej w miejscu kanionu znajdował się pra stary ocena, z biegiem czasu i na skutek ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej wypiętrzył się w tym miejscu płaskowyż, a rzeki wymyły ogromne koryta dzięki czemu powstał tak cudny zakątek. Kanion kusi nie tylko pięknymi widokami, ma też wartość historyczną, to właśnie w skałach z których jest zbudowany kryje się wiele lat historii. Można spotkać w kruszywie nie tylko fragmenty roślin ale też pra starych przedmiotów czy nawet dinozaurów. Dodatkowym walorem estetycznym tego miejsca jest położenie, obok kanionu znajdują się jedynie piaski i nie liczna roślinność co dodatkowo podkreśla jego piękno. Kanion zbudowany jest z wielu warstw ziemi, skał, wszystko razem tworzy oszałamiającą całość. W miejscu tym spotykamy się z cudem natury, to właśnie dzięki niej powstał tak piękny pomnik przyrody. Wąwóz kusi bardzo wielu turystów, co roku odwiedzają go ogromne rzesze ludzi chcących obejrzeć to cudowne miejsce. Wąwóz jest bardzo okazały liczy 446 km długości, ze względu na to jak cieszy się dużym powodzeniem wybudowano na nim punkt widokowy zwany Toroweap, gdzie można w ciszy i spokoju podziwiać piękno tego miejsca. Kanion jak już wspomniałam ma bardzo specyficzne położenie, w około panuje głucha cisza, jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku dla osób chcących wyciszyć się troszkę i uciec od ulicznego zgiełku. Poza cudownymi widokami zachwycić może nas tutaj też różnorodność ptactwa. Na terenie tym zamieszkuje aż 355 gatunków ptaków. Kanion kolorado jest naturalnym cudem natury i aby go chronić wprowadzonych zostało kilka zasada, miedzy innymi zakazane są tutaj loty aby zmniejszyć natężenie hałasu, obowiązuje nas też druga ważna zasada, że wszystko co się znajduje w tym miejscu jest jak najbardziej pod ochroną.

Turysta bezpieczny na basenie

Turysta bezpieczny na basenie Każdy z nas jest inny i czegoś innego wymaga na wakacjach. Jedni decydują się na czynny wypoczynek w górach, drudzy z kolei wolą bierność i lenistwo. Jeśli natomiast chcemy połączyć te dwie metody wypoczynku powinniśmy zdecydować się na basen. W tym miejscu możemy zarówno leżakować jak i czynnie wypoczywać, mamy tutaj do wyboru pływanie lub sporty wodne. Basen jest bardzo przyjemnym miejscem w którym możemy się zrelaksować, decydując się jednak na niego musimy pamiętać o kilku zasadach. Jeśli wybieramy basen otwarty, pamiętamy przede wszystkim o tym, że korzysta z niego wielu ludzi, co za tym idzie wzrasta ryzyko, że nabawimy się grzybicy lub jakiegoś uczulenia. Co ważne na terenie otwartym nie obowiązuje zasada noszenia czepka dlatego też po każdej kąpieli powinniśmy skorzystać z natrysku wodnego. Dzięki czystej wodzie nie tylko spłuczemy potencjalne zarazki ale też odświeżymy się, ponieważ w wodzie do pływania znajdują się ogromne ilości chloru. Najczęściej spotykaną przypadłością która dotyczy korzystania z obiektów otwartych jest choroba skóry zwana grzybicą. Powstaje ona gdy wiele osób korzysta z tych samych natrysków, korytarzy czy przejść. Aby uchronić się przed nią pamiętamy aby na nogach zawsze nosić obuwie ochronne. Jeśli natomiast wolimy więcej spokoju i większy komfort we wodzie, możemy zdecydować się na kąpielisko zamknięte czyli basen kryty. W tym przypadku turysta musi być czujny już w przebieralni. Każdy z wypoczywających ma swoją szafkę z podręcznymi przedmiotami, należy pilnować aby przypadkiem nie zostać okradzionym. Na basenie krytym czeka na nas mniej nie miłych niespodzianek niż na otwartym, ponieważ w tym miejscu dba się bardziej o higienę pomieszczeń i wody. Każdy pływający musi przestrzegać zasad czyli pływać w czepku, co daje dodatkowy komfort. Turysta taki może wypocząć nie tylko we wodzie ale też korzystając z licznych atrakcji do których nie wątpliwie nalezą zjeżdżalnie wodne. Basen nie wątpliwie należy do miejsc bezpiecznych i właściwych do wypoczynku, w tym wypadku cały czas nadzorowani jesteśmy przez ratowników którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Turysta bezpieczny w górach

Turysta bezpieczny w górach Góry są znakomitym miejscem do wypoczynku, nie tylko zimową porą ale też i latem. Piękno natury oraz liczne zabytki sprawiają, że coraz więcej ludzi decyduje się na urlop właśnie w tym magicznym miejscu. W Polsce do wyboru mamy wiele gór, wszystko zależy od tego czego właściwie oczekujemy po wakacjach. Możemy zdecydować się na spacery po niskich górach świętokrzyskich, lub na wspinaczki na największe szczyty. Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach panujących w górach. Po pierwsze dobrze planujemy trasę, przed wyruszeniem na szlak dokładnie go sprawdzamy i wybieramy taki, który jest właściwy do naszych predyspozycji fizycznych. Dobrze też jeśli przed wyprawą powiadomimy kogoś, nawet kierownika hotelu, chodzi w tym przypadku o bezpieczeństwo, gdyby wydarzył się jakiś wypadek ktoś musi o nim poinformować, wtedy nasze szanse na przeżycie w górach rosną. Aby turysta czuł się bezpiecznie na szlaku ważny jest także dobrze spakowany plecak, powinny znaleźć się w nim same najpotrzebniejsze przedmioty, czyli mapy, ciepłe ubrania i coś do jedzenia. Góry są znakomitym miejscem do wypoczynku, ale nie należy tracić czujności, wybierając je na miejsce wypoczynku, szczególna ostrożność wymagana jest przede wszystkim w sezonie zimowym, ponieważ w tym okresie zwiększa się ryzyko powstawania lawin. Decydując się na góry stawiamy głównie na wygodę. Na tego typu wypoczynek warto jest zabrać właściwe ubranie, stawiamy więc na ciepłe kurtki i dobre buty, właściwymi będą te w których jest nam wygodnie, powinny mieć też właściwą długość czyli sięgać za kostkę, teren górzysty bywa stromy i dobre buty mogą osłonic turystę przed wieloma urazami. W butach nie bez znaczenia jest także podeszwa, w tym wypadku stawiamy na grubą i gumową, ponieważ taka znakomicie spisuje się w trudnych warunkach. Wakacje i wypoczynek kojarzą się wszystkim z beztroską i zabawą tym czasem zapominamy, że nawet na urlopie może przydarzyć się nam coś nie dobrego. Aby czuć się bezpiecznie powinniśmy jadąc na wymarzone wakacje trzymać się pewnych zasad, aby w pełni wypocząć.