O Tatrach

O Tatrach Tatry są tak wyjątkowym miejscem gdzie oprócz zwierząt gnieżdżą się tutaj również liczne gatunki ptaków, czyli sowy, jastrzębie czy myszołowy. Tatry wybierane są przez turystów również ze względu na swoje walory turystyczne, w miejscu tym znajduje się wiele schronisk i hoteli gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Góry są atrakcyjnym miejscem nie tylko zimową porą kiedy można uprawiać na nich liczne sporty zimowe ale też i porą letnią, wówczas można wybrać się na piesze wędrówki i dobrze poznać okolicę. Tatry odwiedzane są przez turystów również poza sezonem, ponieważ przez cały rok tętni w nich życie. Oprócz ciekawych krajobrazów można spotkać tutaj też wyjątkowych ludzi czyli górali. Kultura góralska odbiega od tej miejskiej i dzięki ich przywiązaniu do tradycji możemy poznać regionalne wyroby, kuchnie oraz legendy góralskie. Tatry są wyjątkowym miejscem również ze względu na swoje położenie, z miejsca tego nie daleko już do Słowacji dzięki czemu możemy dodatkowo uatrakcyjnić swoją wycieczkę i odwiedzić sąsiadów. Wybierając góry musimy być jednak nastawieni na czynny wypoczynek, ponieważ tylko w taki sposób dobrze poznamy wszystkie uroki tego miejsca, dla osób mniej aktywnych przygotowane są wyciągi narciarskie oraz łatwe i przyjemne szlaki turystyczne.

Morskie oko

Morskie oko Tatry mogą poszczycić się wieloma atrakcjami turystycznymi wśród nich nie możemy pominąć Morskiego oka. Każdy turysta który przybywa do Tatr właśnie do tego punktu zaczyna swoją przygodę z górami. Morskie oko kusi wieloma walorami, ponieważ po pierwsze jest największym jeziorem w Polsce ,a malownicza przestrzeń i krajobrazy sprawiają, że miejsce to jest magiczne. Dawnej górale uważali, ze jezioro to ma bezpośrednie podziemne polaczenie z morzem, ponieważ jest tak duże. Morskie oko odwiedza dziennie nawet kilka tysięcy osób, co prawda droga do niego jest dość długa ale za to przyjemna. Trasę na ten punkt zaczynamy od drogi asfaltowej, jeśli nie jesteśmy miłośnikami pieszych wypraw zawsze możemy skorzystać z furmanki. Po drodze na morskie oko jest wiele osób które proponuje podwózkę aż pod samo morskie oko. droga do tego jeziora jest dość jednostajna, zajmuje kilka godzin po drodze o wszelkich zejściach oraz ścieżkach informują nas liczne tablice. Monotonna prosta droga wiedzie aż do dna doliny Białki tam skręcamy w dolinę rybiego potoku. Nazwa ta naturalnie ma swoje znaczenie, w tym miejscu jest potok który został naturalnie zarybiony jest to dość rzadkie w tatrach, stąd też się wzięła nazwa tego punktu. Wraz z mijającymi kilometrami sceneria wyprawy całkiem się zmiana, ponieważ na swojej drodze spotykamy Wodogrzmoty Mickiewicza czyli trzy wodospady. Sceneria jest tak piękna, że nawet długa droga przestaje nam przeszkadzać. Jeśli chcemy skrócić wędrówkę możemy udać się do morskiego okaz leśnym skrótem, tylko w tym wypadku droga nie jest już taka przyjemna. Trasa na morskie oko na pewno jest pomysłem dla wytrwałych, ponieważ zajmuje nam kilka godzin ale na pewno warto. Po przybyciu na miejsce możemy zobaczyć piękne czyste jezioro i bajkowa scenerię. Jezioro otaczają szczyty i zielone doliny wszystko to znakomicie komponuje się w spójną całość. co ważne jezioro zamieszkują liczne gatunki ryb oraz roślin ale wszystkie pozostają pod ochroną i nie wolno niszczyć ich naturalnego środowiska. Najlepiej na morskie oko udać się wczesną porą lub poza sezonem wtedy na prawdę można obcować z naturą i cieszyć się jej pięknem. Morskie oko poza tym ze jest ważnym punktem na trasie wszystkich wycieczek jest jeszcze ważną baza wypadową to z tego miejsca dochodzą szlaki na rysy, Dolinę Pięciu Stawów i wiele szlaków taterniczych. Droga na morskie oko nie jest skomplikowana ani trudna, ponieważ jest dość jednostajna ale podczas wędrówki możemy znakomicie obcować z naturą.

Halny w Tatrach

Halny w Tatrach Pogoda jest bardzo trudnym przeciwnikiem, ponieważ nigdy do końca nie wiemy jak się zachowa. Na pogodę mają wpływ prądy przepływającego powietrza. Tatry są bardzo ciekawym miejscem jeśli chodzi o pogodę, ponieważ tutaj temperatura i ciśnienie bardzo szybko ulegają zmianą i zależą do wysokości na której się znajdujemy. Sam klimat tatr kształtuje się pod wpływem mas powietrza polarnomorskiego co procentuje w bardzo różnorodną pogodę i szybko zmieniające się ciśnienie. W miejscu tym występuje aż piec pięter klimatycznych, pierwszym z ich jest umiarkowano chłodne gdzie średnia temperatura wynosi od czterech do sześciu stopni, kolejne to chłodne z temperaturą od dwóch od czterech stopni, bardzo chłodne z temp. do dwóch stopni, umiarkowane zimne gdzie temp. jest już na minusie oraz to zimne gdzie temp. wacha się pomiędzy minus dwa do minus cztery stopnie. W górach możemy wyróżnić podział na miesiące cieple i zimne, do najcieplejszych zaliczamy lipiec oraz sierpień z kolei do najzimniejszych styczeń i luty w tym okresie temperatury szybko spadają i bez ciepłej stroju nie jest możliwe przebywanie na powietrzu. Charakterystyczny rysem dla tatr jest wiatr zwany halnym. Jest to dość potężny wiatr, jego prędkość wynosi często dwudziestu nawet do stu metrów na sekundę. Wiatr halny powstaje gdy prąd powietrza na swojej drodze napotyka przeszkodę którą w tatrach są góry, wówczas lepiej nie wychodzić z domu, ponieważ warunki biometeorologiczne nie są sprzyjające. Na zewnątrz panuje zamieć i gwałtownie obniża się wilgotność powietrza. Nigdy tak naprawdę nie można do końca przewidzieć z której strony powieje halny, ponieważ wpływ na to mają masy powietrza oraz ukształtowanie terenu. Góry to cudowny teren ale wcale nie łatwy do życia oprócz wiatru halnego który często przysparza góralom wile szkód czyli powala drzewa, nawiewa duże ilości śniegu nie rzadko docina od świata występują w miejscu tym liczne lawiny oraz podtopienia. Przyroda jest bardzo kapryśna i trudna do odszyfrowania. Wiatr halny występuje stosunkowo rzadko ale kiedy się już pojawi może wiać kilka godzin, przy jego udziale pojawiają się tez chmury oraz niekiedy opady deszczu. Najgroźniejszy halny jest w okresie zimowym ponieważ wtedy prowokuje lawiny oraz uniemożliwia przemieszczanie się. wielu górali chwali się ze umie przewidzieć kiedy halny po wieje jest to jednak tylko mądrość ludowa, na podstawie obserwacji nieba, pogody można przewidzieć , że halny powieje jednak nigdy nie wiemy z jaką mocą. Kiedy już nadejdzie najlepiej nie opuszczać domu i przeczekać jego skutki.

Dolina pięciu stawów

Dolina pięciu stawów Tatry słyną nie tylko ze wspaniałych gór ale tez wielu innych atrakcji. W miejscu tym każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbicie wspinaczek mogą skorzystać z górzystego ukształtowania terenu, z kolie jeśli lubimy zwiedzać i obcować z naturą z pewnością odnajdziemy się wśród pięknych wodospadów i dolin malowniczo położonych. Tatry zyskały swoją sławę dzięki malowniczym terenom, tylko w tym magicznym miejscu panuje taka ogromna różnorodność krajobrazu, zwierząt. Wśród wielu atrakcji Tatar nie możemy pominąć Doliny pięciu stawów. Zasługuje ona na specjalne uznanie oraz zainteresowanie ze stronu turystów, ponieważ co watro podkreślić jest ona najrozleglejszą z polskich dolin. Dolina pięciu stawów swoją oryginalność zawdzięcza malowniczemu położeniu, wznios się na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i jest naturalnym przedłużeniem Doliny Roztoki. Sama nazwa jest bardzo adekwatna do terenu, ponieważ znajduje się tutaj pięć stawów, wyróżniamy wśród nich staw Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Ukształtowanie Tatr i liczne szlaki pozwalają turyście na dotarcie do pierwszych terenach stawów, z kolei piąty widoczny jest z drogi na Zawrat. Co ciekawe na terenie tym znajduje się jeszcze jeden mały zbiornik wodny który nosi nazwę Wolne Oko, dlatego też wiele osób spiera się co do słuszności pierwotnej nazwy. Szlaków które prowadzą do Doliny pięciu stawów jest stosunkowo wiele jednak najczęściej wybieranym jest szlak zielony prowadzący przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Co istotne w sąsiedztwie tych pięknych jezior znajduje się tak wszystkim dobrze znane Morskie oko. Dolina Pięciu stawo to miejsce magiczne można tutaj wypocząć i obcować do woli z naturą. Jeziora są przepiękne i bardzo czyste, ponieważ są jak najbardziej pod ochroną. Największym zbiornikiem wodnym występującym na tym terenie jest jak sama nazwa głosi Wielki staw, który ma powierzchnię 34,1 ha i imponującą głębokość 79 metrów. Dolina pięciu stawo jest bardzo pięknym miejscem, ale najczęściej odwiedzanym porą letnią, wynika to przede wszystkim z ciężkich warunków atmosferycznych, kiedy na szlaku zalega śnieg trudniej dojść do wytyczonego punktu. Bez względu na to kiedy odwiedzimy ten teren musimy pamiętać aby zadbać o nasze bezpieczeństwo, czyli dokładnie czytać wskazówki zostawione na szlakach oraz stosować się do wytycznych sugerowanych przez przewodnika. Dolina pięciu stawów wciąż cieszy swoim wyglądem, ponieważ jest pod ochroną dlatego też należy przestrzegać kilku zasad wybierając się w te tereny. Najważniejszym aspektem jest nie śmiecenie i nie niszczenie tamtejszej fauny i flory.

Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach Góry są bardzo wdzięcznym miejscem do wypoczynku, ponieważ pozwalają spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu w sposób aktywny. Miejsce to możemy odwiedzać nie tylko zimowa porą ale też i latem. Wbrew obawom wielu turystów to właśnie w tym okresie czeka na nas wiele atrakcji. Latem możemy podziwiać piękne doliny i szczyty górskie ale też zagłębić się bardziej w góry czyli udać się do jaskiń oraz dziur czyli wnęk utworzonych przez siły natury. W tatrach znajdują się ogromne kompleksy jaskiń nic dziwnego skoro dawniej w górach eksploatowano węgiel oraz liczne minerały. W Polsce znajduje się przeszło siedemset jaskiń z czego większość znajduje się właśnie na terenie tatr. Co ważne temat ten jest nadal aktywny, ponieważ co jakiś czas naukowcy odkrywają kolejne podziemne tunele oraz groty. W 2002 r speleolodzy odkryli w jaskini małej grotę podziemną która liczyła przeszło osiemdziesiąt metrów długości. W tatrach najgłębszą jaskinią jest wielka śnieżna, mierzy ona 17 300 m, a z kolei głębokość wynosi ponad osiemset metrów. Wraz z badaniem terenu odkryto, że jaskinia połączona jest podziemnym tunelem z jaskinią nad kotlinami dlatego też nazwaną ją wielką jaskinią śnieżna. Naturalnie nie do wszystkich jaskiń można wejść jest to podyktowane faktem iż są niebezpieczne, groty zawalają się i stwarzają duże niebezpieczeństwo. Obecnie naukowcy wyrazili zgodę na odwiedzanie aż czterdziestu jeden jaskiń. Czynne są cały rok jednak zimowa porą trzeba zachować tutaj szczególne środki ostrożności. Lód oraz opady śniegu mogą wyraźnie utrudnić zwiedzanie i dotarcie do samego miejsca. Jaskinie ciekawiły ludzi od dawno jedni szukali w nich skarbów inni pozostałości po dawnych epokach. O jaskiniach powstało też wiele legend oraz podań, najstarsze z nich głoszą, że w jaskiniach śpią rycerze którzy mają obudzić się kiedy niepodległość kraju będzie zagrożona. Jaskinie w tatrach są bardzo pięknym miejscem choć wielu uważa, że dość ubogim ponieważ w ich wnętrzu znajdują się tylko nacieki wodne, często można spotkać tutaj podziemne źródła które zasilają potoki ale woda jest tutaj bardzo zimna zazwyczaj nie przekracza czterech stopni. Uksztaltowanie jaskiń zmienia się wraz z upływem czasu, na ich strukturę wpływa ruch ziemi, erozja oraz rzeźbienie ścian przez wodę. Co bardzo ważne w miejscu tym trzeba zachować pełną ostrożność, ponieważ teren jest dość niebezpieczny i trudny. Watro wchodząc do jaskini zaopatrzyć się w kask który uchroni nas przed naciekami oraz nierówną rzeźbą terenu.