O Tatrach

O Tatrach Tatry są tak wyjątkowym miejscem gdzie oprócz zwierząt gnieżdżą się tutaj również liczne gatunki ptaków, czyli sowy, jastrzębie czy myszołowy. Tatry wybierane są przez turystów również ze względu na swoje walory turystyczne, w miejscu tym znajduje się wiele schronisk i hoteli gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Góry są atrakcyjnym miejscem nie tylko zimową porą kiedy można uprawiać na nich liczne sporty zimowe ale też i porą letnią, wówczas można wybrać się na piesze wędrówki i dobrze poznać okolicę. Tatry odwiedzane są przez turystów również poza sezonem, ponieważ przez cały rok tętni w nich życie. Oprócz ciekawych krajobrazów można spotkać tutaj też wyjątkowych ludzi czyli górali. Kultura góralska odbiega od tej miejskiej i dzięki ich przywiązaniu do tradycji możemy poznać regionalne wyroby, kuchnie oraz legendy góralskie. Tatry są wyjątkowym miejscem również ze względu na swoje położenie, z miejsca tego nie daleko już do Słowacji dzięki czemu możemy dodatkowo uatrakcyjnić swoją wycieczkę i odwiedzić sąsiadów. Wybierając góry musimy być jednak nastawieni na czynny wypoczynek, ponieważ tylko w taki sposób dobrze poznamy wszystkie uroki tego miejsca, dla osób mniej aktywnych przygotowane są wyciągi narciarskie oraz łatwe i przyjemne szlaki turystyczne.

Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach Góry są bardzo wdzięcznym miejscem do wypoczynku, ponieważ pozwalają spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu w sposób aktywny. Miejsce to możemy odwiedzać nie tylko zimowa porą ale też i latem. Wbrew obawom wielu turystów to właśnie w tym okresie czeka na nas wiele atrakcji. Latem możemy podziwiać piękne doliny i szczyty górskie ale też zagłębić się bardziej w góry czyli udać się do jaskiń oraz dziur czyli wnęk utworzonych przez siły natury. W tatrach znajdują się ogromne kompleksy jaskiń nic dziwnego skoro dawniej w górach eksploatowano węgiel oraz liczne minerały. W Polsce znajduje się przeszło siedemset jaskiń z czego większość znajduje się właśnie na terenie tatr. Co ważne temat ten jest nadal aktywny, ponieważ co jakiś czas naukowcy odkrywają kolejne podziemne tunele oraz groty. W 2002 r speleolodzy odkryli w jaskini małej grotę podziemną która liczyła przeszło osiemdziesiąt metrów długości. W tatrach najgłębszą jaskinią jest wielka śnieżna, mierzy ona 17 300 m, a z kolei głębokość wynosi ponad osiemset metrów. Wraz z badaniem terenu odkryto, że jaskinia połączona jest podziemnym tunelem z jaskinią nad kotlinami dlatego też nazwaną ją wielką jaskinią śnieżna. Naturalnie nie do wszystkich jaskiń można wejść jest to podyktowane faktem iż są niebezpieczne, groty zawalają się i stwarzają duże niebezpieczeństwo. Obecnie naukowcy wyrazili zgodę na odwiedzanie aż czterdziestu jeden jaskiń. Czynne są cały rok jednak zimowa porą trzeba zachować tutaj szczególne środki ostrożności. Lód oraz opady śniegu mogą wyraźnie utrudnić zwiedzanie i dotarcie do samego miejsca. Jaskinie ciekawiły ludzi od dawno jedni szukali w nich skarbów inni pozostałości po dawnych epokach. O jaskiniach powstało też wiele legend oraz podań, najstarsze z nich głoszą, że w jaskiniach śpią rycerze którzy mają obudzić się kiedy niepodległość kraju będzie zagrożona. Jaskinie w tatrach są bardzo pięknym miejscem choć wielu uważa, że dość ubogim ponieważ w ich wnętrzu znajdują się tylko nacieki wodne, często można spotkać tutaj podziemne źródła które zasilają potoki ale woda jest tutaj bardzo zimna zazwyczaj nie przekracza czterech stopni. Uksztaltowanie jaskiń zmienia się wraz z upływem czasu, na ich strukturę wpływa ruch ziemi, erozja oraz rzeźbienie ścian przez wodę. Co bardzo ważne w miejscu tym trzeba zachować pełną ostrożność, ponieważ teren jest dość niebezpieczny i trudny. Watro wchodząc do jaskini zaopatrzyć się w kask który uchroni nas przed naciekami oraz nierówną rzeźbą terenu.

Tatry miejscem na wakacje

Tatry miejscem na wakacje Wakacje jest to ten okres czasu na, który oczekujemy wszyscy. Ten krótki czas w roku kiedy możemy zapomnieć o doczesnych problemach i wybrać się na upragniony urlop wypoczynkowy. Jednak decyzję gdzie możemy spędzić wakacje należy podejmować roztropnie, ponieważ każdy z nas ma inne oczekiwania i marzenia do spełnienia. Jeżeli należymy do ludzi uwielbiających aktywne spędzanie czasu i czerpiących przyjemności z przeżywania przygód, powinniśmy zdecydowanie wybrać się w Polskie góry Tatry. To miejsce geograficzne, które kusi zwiedzających setkami niesamowitych atrakcji. Nasze polskie Tatry to najwyższe góry w całym łańcuchu Tatrzańskim. Nazwa wywodzi się z historii, kiedy to plemiona słowiańskie rezydujące w tym regionie nazywały to miejsce Tatari, ze względu na zamieszkujące plemiona tatarskie, które były ich najgroźniejszym przeciwnikiem. Najwyższym szczytem jest góra Gerlach znajdująca się po stronie Słowackiej. Góry owe owiane są sławą na całym świecie, dzięki czemu strona turystyczna tego regionu jest niezwykle rozwinięta. W oczekiwaniu na zagranicznych klientów mieszkańcy okolicznych miast przygotowała się aby spełnić wszelkie wymagane standardy. Nie ważne czy będzie to podróż poślubna, wypad ze znajomymi czy podróż rodzinna znajdziemy profesjonalnie przygotowane ośrodki wypoczynkowe, usytuowane niedaleko najważniejszych miejsc turystycznych. W trosce o turystów większość hoteli, stancji czy ośrodków turystycznych przygotowała własny transport, dzięki czemu możemy jeszcze więcej zwiedzić. Zwiedzanie Tatr to jednak czasochłonne zajęcie, a więc decydując się na wypad w południową Polskę powinniśmy poświęcić na to minimum tydzień. Pierwszy dzień spędzimy na zakwaterowaniu, ale od kolejnego dnia ruszajmy na poszukiwanie wrażeń i cudownych doświadczeń. Warto pamiętać, że oprócz niezliczonych wrażeń czeka na nas wiele niebezpieczeństw, a co za tym idzie powinniśmy zawsze się odpowiednio zabezpieczyć, jednak o tym w następnej części artykułu. Większa część Tatr znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który został ustanowiony, aby ochronić dziedzictwo natury, które pięknie zachowało się w swojej nienaruszonej formie. Park Tatrzański przynależy i ściśle współpracuje z organizacją UNESCO, co dodatkowo dodaje prestiżu naszym Polskim Górom. Uważajmy aby nie naruszać pięknego stanu natury, który zastaniemy, aby nasi następcy również mogli podziwiać Tatry, ponieważ jak sami się przekonacie jest to miejsce niebagatelne, które zostawi liczne wspomnienia, a chwaląc się nimi przed znajomymi będziecie przepełnieni dumą.